Prosty test pokazujący skuteczność izolacji.

Czym jest skuteczność izolacji? Dlaczego warto postawić na nowoczesne metody ocieplenia poddaszy pianką poliuretanową? Liczymy na to, że ten artykuł dostarczy wielu ciekawych informacji osobom, które akurat teraz stoją przed wyborem tej metody.

 

Jesień jest doskonałym czasem, aby zdać sobie sprawę z tego, że izolacja, nawet o najlepszych współczynnikach termicznych nie będzie skuteczna jeżeli będzie "dziurawa". Wyobraźmy więc sobie dla przykładu okno, solidne okno dedykowane do budynków pasywnych, trzyszybowe - czy będzie nas chronić przed utratą ciepła jeżeli będzie uchylone? Jestem przekonany o tym, że takie doświadczenie można również przenieść na grunt izolacji poddasza. Pomimo tego, że zastosujemy najwyższej jakości materiały do ocieplenia, materiały o fantastycznych parametrach termicznych to te dwa zagadnienia, o których powiemy sprawiają, że wyobrażenie o ciepłym poddaszu pryśnie jak mydlana bańka.

 

W pierwszej kolejności chcę powiedzieć o przewiewności materiału izolacyjnego. Proszę sobie wyobrazić, że musimy wyjść na zewnątrz, w zimny i wietrzny dzień w wełnianym swetrze. Jeżeli mielibyśmy do czynienia jedynie z niską temperaturą zewnętrzną - takie przebywanie na świeżym powietrzu nie byłoby dla nas uciążliwe, ale jeżeli do tego wszystkiego dodamy wiatr, to sprawa nam się niezwykle skomplikuje. Cytując słowa pewnego skeczu kabaretowego: "najgorszy jest wiatr". Dlaczego ludzie uprawiający wspinaczkę górską zakładają na siebie specjalistyczną odzież, kurtki, które skutecznie hamują przedostawania się wiatru? Oczywistą sprawą jest, że nie chcemy dopuszczać do tego, aby wiatr wywiewał ciepło naszego domu. Jak to się ma do zastosowania starszych metod ocieplenia poddasza?

 

Przy ociepleniu wełną mineralną zalecane jest, aby powietrze krążyło w izolacji - producenci tych materiałów zalecają nawet pozostawienie szczelin wentylacyjnych. Jeżeli więc wpuścimy wiatr w naszą warstwę izolacji, to czy możemy liczyć, że przed utratą ciepła zabezpieczy nas cienka folia oddzielająca izolacje od zabudowy poddasza? Możemy w to naiwnie wierzyć, ale każdy kto jest w stanie sobie wyobrazić działanie wiatru będzie wiedział, że podczas wietrznych dni straty ciepła przy izolacji z wełny są nieuniknione.

 

Kolejną sprawą, która jest warta uwagi to mostki termiczne. Na początku napisałem o uchylonym oknie, a teraz możemy powiedzieć, że mostki termiczne to takie okno z uszkodzonymi uszczelkami, to okno zamontowane niezgodnie ze sztuką, ze zbyt małą ilością pianki montażowej. Jeżeli spojrzymy na sprawy izolacji poddasza jako na całość to musimy sobie zdawać, że większe lub mniejsze mostki termiczne będą w nim występować. Zaletą pianki poliuretanowej jest więc tworzenie jednolitej warstwy izolacji, gdzie mostki termiczne są niezauważalne. Oczywiście w sloganach marketingowych wykonawcy izolacji natryskowych powiedzą, że pianka likwiduje wszystkie mostki termiczne, ale możemy tak powiedzieć jedynie o warstwie izolacji. Izolacja zawsze jednak będzie musiała się zetknąć czy to ze ścianą, czy to z betonowym wieńcem. Z całą pewnością przy zastosowaniu ocieplenia z pianki poliuretanowej tych miejsc możemy uniknąć, ale warto zdawać sobie sprawę, że tylko skuteczne wykonanie ocieplenia poddasza, ocieplenie ścian, fundamentów, posadzki pozwoli nas zminimalizować straty ciepła.

 

20 września 2016
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Kontakt

Napisz do nas

TOMCZAK - Izolacje Natryskowe

woj. mazowieckie
Warszawa i okolice

 

http://izolacje-natryskowe24.pl

tel. +48 794 433 433