Izolacje natryskowe pianką PUR – zalety i opinie na forum

Popularność izolacji natryskowych piankami poliuretanowymi stale rośnie jednak cały czas trudno znaleźć rzetelne informacje na ten temat na forach dyskusyjnych o tematyce budowlanej. Istnieją też takie opinie, że tak zwany przeciętny Kowalski rzadko wypowiada się na forum, a głos tam zabierają przeważnie ludzie zainteresowani zawodowo tymi sprawami. Cały czas wykonawców izolacji watą jest więcej dlatego nie powinno dziwić to, że piany PUR mają sporo przeciwników. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że trudno znaleźć udokumentowane „fuszerki” firm natryskowych, za to zdjęć z nieprawidłową izolacją watą nie brakuje. 

Oczywiście nie oznacza to wcale, że izolacja natryskowa pianką nie może być wykonana wadliwie. Owszem, może zostać wykonana, ale jest to temat na oddzielny, całkiem obszerny artykuł, który niebawem także pojawi się na naszej stronie. W tym artykule skupimy się raczej na oczywistych zaletach izolacji z pianek poliuretanowych.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, iż żywotność pianek powoduje, że ta metoda bez wahania jest akceptowana dla osób, które znają materiał jakim są poliuretany – a stosowane są w wielu dziedzinach naszego życia. Jedynym, poważnym wrogiem pianki PUR jest promieniowanie UV. Nie powinniśmy pozwolić na to, aby promienie słoneczne padały na izolacje. Jeżeli tak się stanie, jeżeli pianka będzie narażona na promieniowanie słoneczne to w pierwszym etapie pojawi się zmiana koloru (na powierzchni) a następnie, powoli będzie postępować degradacja, podobna do tej, którą możemy obserwować przy montażu okien, gdy pianki montażowej nie zabezpieczymy od strony zewnętrznej. Proszę jednak zauważyć, że to ta część zewnętrzna szybko zmienia kolor i robi się krucha. Tak więc po wykonaniu izolacji natryskowej pianką powinniśmy zadbać, aby możliwe szybko dokonać zabudowy – nie pozostawiajmy odkrytej pianki na rok czy dwa lata. Zabezpieczona pianka poliuretanowa będzie istnieć na poddaszu tak długo jak  istnieć będzie cały dach.

Kolejną zaletą pianki poliuretanowej nakładanej na poddasze metodą natrysku jest fakt, że piana przykleja się do konstrukcji dachu, tworzy dość miękką izolacje, ale jednak na tyle sztywną i lekką, że nie ubija się ona pod swoim ciężarem, nie odrywa się od powierzchni dachu (deskowania, krokwi czy membrany). Jeżeli porównamy to do innych materiałów i na ich możliwość przesuwania się, obsuwania pod wpływem swojego własnego ciężaru to zrozumiemy kolejną zaletę pianki PUR.

Bardzo często nasi Klienci chcą, aby właściwości pianki poliuretanowej porównać do waty. I tu mamy zawsze ogromny problem gdyż uważamy, że nie da się porównać pianki do wełny tak jeden do jednego. To tak jakbyśmy chcieli porównać sweter z kurtką, buty z bamboszami. Po prostu nie da się tak porównać. Mówimy tutaj o tym, że pianka, którą stosuje się najczęściej na poddasza, czyli pianka otwarto-komórkowa jest materiałem paroprzepuszczalnym, ale przy tym skutecznie zatrzymuje wiatr, nie pozwala na to, aby ciepło z naszego domu było wywiewane. A warto też wiedzieć, że materiał izolacyjny, przez który wiatr przepływa z pewnym oporem, sam w sobie lepiej izoluje – wymiana ciepła pomiędzy cząsteczkami nie przebiega tak łatwo, powietrze w warstwie izolacji nie powoduje gwałtownego wychłodzenia lub nagrzewania.

izolacje-natryskowe24.pl